Vítejte na blogu!

Jsem autor tohoto blogu, jmenuji se Filip Červenka a jsem ekonom. Jsem ale tak trochu jiný ekonom a nebojím se říkat narovinu, co si opravdu myslím.

EKONOMIE JINAK, NEŽ JI ZNÁTE

Už od 90. let jsme zvyklí poslouchat, že nejlepší je volný trh "bez přívlastků". Mezi většinou vlivných ekonomů v Česku na tom panuje shoda dodnes. Je přirozené a správné, že máme tendenci věřit odborníkům. Nicméně ekonomie není přírodní věda. Zákon trhu není to samé co zákon zemské přitažlivosti. Ekonomie je o lidech a lidé nejsou stroje, které lze redukovat do jedné matematické rovnice. Lidé jsou nejen racionální, ale také i emocionální bytosti, které vedou jejich city, svědomí, kulturní zázemí a hodnotové žebříčky, toho, co je správné a co ne.

Ano, tržní hospodářství je to nejlepší, co dnes máme, ale rozhodně není bez chyby. Chyb má ve skutečnosti celou řadu. A upřímně - většinou za ně neplatí ti nejbohatší, ale ti, kteří se nemají jak bránit. Jak říká Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii: "Pomalý ekonomický růst, rostoucí nerovnost a degradace životního prostředí jsou problémy, které vytvořil trh, a proto nemohou být vyřešené samotným trhem."

"Jsem tak trochu jiný ekonom a říkám narovinu, co si opravdu myslím." 

K dokonale tržnímu prostředí, které by mělo dle teorie vést ke správnému rozdělování zdrojů jsme dnes na hony vzdáleni. Ekonomiky jsou z obrovské míry ovládány monopolními a oligopolními strukturami, které mají mnohdy větší sílu, než samotné státy, ve kterých podnikají. Hnacím motorem je maximalizace zisku, ale často bez odpovědnosti, bez ohledu na následky.

Institut soukromého vlastnictví, snad nejdůležitější předpoklad dobrého fungování trhů, se rozpadá. Ano, díky soukromému vlastnictví se můžeme těšit z plodů své vlastní práce. Máme motivaci pracovat, studovat, zakládat podniky, zdravě riskovat - to všechno proto, že co vybudujeme a co si vyděláme, bude naše. Dnes máme ale na jedné straně úzkou skupinu extrémně majetných, kteří v praxi nemohou mít skutečnou kontrolu ani přehled nad tím, co všechno jim patří, a na druhé straně široké zástupy obyčejných lidí. Lidí práce, kteří se můžou snažit sebevíc, ale šance se někam posunout je mizivá.

NA HRANĚ PROPASTI

Současná situace je tragická. V roce 2020 vlastní pouhé 1% nejbohatších dvojnásobek toho, co chudších 6,9 miliard lidí, žijících na Zemi. Elitní skupina 2153 světových miliardářů má ve svých rukou majetek větší než 4,6 miliardy lidí. Takhle by šlo pokračovat velmi dlouho, je ale jeden příklad, který vyčnívá nad ostatní. Nejbohatší muž světa si v roce 2017 vydělal tolik peněz, že jeho průměrný pracovník by na to musel dělat 1,2 milionu let! 

Rozdíly ve společnosti už nevychází apriori z rozdílů ve schopnostech nebo pracovitosti, ale pramení ze sociálního a rodinného zázemí, z původu a z majetku rodičů. Startovní čára už není rovná a sociální mobilita je zoufale malá. Možnost vypracovat se od nuly k úspěchu se stává čím dál tím víc jen teoretickou variantou. Nerovnost, jaká panuje dnes ve světě, roste nepřetržitě už půl století. Naposledy byla takto vysoká před úderem Velké krize ze třicátých let minulého století. To všechno není v žádném případě vina přílišných regulací státu, který pokřivuje jinak dokonalé trhy. Je to výsledek systému, ve kterém žijeme. 

CO MŮŽE PŘINÉST BUDOUCNOST?

Jedna věc je jasná: nic se nezlepší samo od sebe. Věřím, že budoucnost záleží na každém z nás. Doufám, že na mém blogu se dozvíte něco nového, a že vás moje články povedou k zamyšlení. Dočtete se zde nejen o tom, co je to příjmová nerovnost, ale také co ji způsobuje a co s tím můžeme dělat. Kromě toho si na blogu můžete přečíst krátké zprávy s aktuálními informacemi ze světa ekonomiky a ekonomie a také mé osobní komentáře.

V sekci nazvané nejnovější články získáte nejrychlejší přehled o textech z poslední doby a v sekci buďme v kontaktu naleznete odkaz na sociální média nebo kontaktní formulář, pomocí kterého mi můžete napsat přímo na mail. V sekci nazvané můj příběh se dozvíte, kdo jsem a proč dělám to, co dělám.

Budu moc rád za vaši podporu i za konstruktivní kritiku. Sledovat blog můžete i na mých facebookových a twitterových stránkách.

Vytvořte si webové stránky zdarma!